Pompa głębinowa

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, nawet jeżeli są podłączeni do miejskiej sieci wodociągowej, chciałoby mieć niezależny i własny dostęp do czystej i świeżej wody. Dotyczy to szczególnie tych, którzy posiadają ogródki warzywne, a nie chcą płacić ogromnych rachunków w sezonie letnim, kiedy rośliny wymagają częstego i uważnego podlewania. Doskonałym rozwiązaniem może być wówczas studnia. Jednakże wody podskórne są często zanieczyszczone, a ich poziom potrafi się zmieniać na skutek powstawania nowych inwestycji budowlanych albo górniczych w okolicy. Zaradzić temu problemowi może pompa głębinowa i znacznie głębsza od standardowej studnia.

To opcja praktycznie dla każdego

Wody głębinowe są zdecydowanie stabilniejsze od podskórnych i bardzo czyste, dlatego korzystanie z ich zasobów jest w pełni bezpieczne. Dobrej jakości pompa głębinowa może bezawaryjnie pracować przez długie lata, a jej koszt zwróci się szybko. Jednakże żeby stać się właścicielem studni, w której można by ją zainstalować, należy upewnić się, że zasoby wodnej znajdują się nie głębiej niż 30 metrów pod ziemią. W innym wypadku konieczne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia wodnoprawnego.

Żeby studnia powstała zgodnie z literą obowiązującego w Polsce prawa i by pompa głębinowa mogła swobodnie działać, należy skorzystać z usług geologicznych lub hydrogeologicznych. Fachowcy przy pomocy sond określą, gdzie najlepiej posadowić studnię i na jaką głębokość trzeba kopać. Znają także wymogi, jakie niosą za sobą ustawy wodne, budowlane oraz geologiczne i górnicze oraz określone odgórnie wymogi techniczne, jakie musi spełnić wykop.